Higijena usta i zuba predstavlja jednu od najznačajnih mera za očuvanje i unapređenje oralnog zdravlja.
Zadatak oralne higijene je da se iz usta redovno odstranjuju materije koje mogu imati štetno dejstvo na tvrda zubna tkiva,oralnu sluzokožu i paradontalna tkiva.
Uspešno izvođenje i efikasnost oralne higijene zavisi od:
- Tehnike izvođenja
- Redovnog održavanja
- Učestalosti
- Dužine pranja usta i zuba
Sredstva za održavnje oralne higijene se mogu podeliti na osnovna i pomoćna.
Osnovna sredsta za održavanje oralne higijene su:
- četkica za zube
- interdentalni (međuzubni) konac za zube
- međuzubne četkice (Wter-Pik).
Pomoćna sredstva su:
- paste za zube
- vodice za ispiranje usta
Prema nekim izvorima, četkice za zube slične današnjim, potiču iz Kine, da bi se u zapadnoj civilizaciji pojavile u 18. veku. Sve do početka 20. veka one su bile privilegija bogatih slojeva. Prve četkice od veštačkih (najlon) vlakana izrađene su oko 1938.god.
Što se tiče izobra četkice, ona treba da je laka za rukovanje i da dostiže do svih slobodnih delova zuba i gingive, kako bi se postigao maksimalni efekat. Četkica bi trebalo da je izrađena od veštačkih vlakana. Pranjem zuba četkicom može da se očisti 60% zubnih površina koje su dostupne, dok se za čišćenje manje dostupnih (medjuzubnih) površina moraju upotrebiti i druga sredstva, kao što su konac, vodeni mlaz…
Savremeni zahtevi u održavanju oralne higijene predviđaju svakodnevno pranje zuba najmanje dva puta dnevno. Odrasli bi trebalo da korististe četkice srednje tvrdoće, kod osetljivih pacijenta mogu se koristiti i mekše četkice.
Ekstra meke i mekane četkice su pogodnije kod dece sobzirom da su njihova oralna tkiva nežnija.
Posle svake upotrebe četkicu treba dobro isprati vodom da bi se ukonili ostaci paste, hrane, bakterija. Četkicu treba odložiti na držač ili stalak, da bi se osušila do sledeće upotrtebe. Kada vlakna četkice promene pravac i počnu se kidati, četkicu treba zameniti novom, jer istrošena četkica ne odgovara osnovnoj funkciji i može oštetiti oralna tkiva. Kod normalne upotrebe (dva puta dnevno), vek trajanja četkice izrađene od kvalitetnih veštačkih vlakana je 2-3 meseca. Posebna pažnja se mora obratiti dečijim četkicama, jer su mala deca sklona da pri pranju zuba žvaću vlakna, što može da ošteti i skrati vek četkice.