Proteza predstavlja rešenje za pacijente koji su izgubili sve ili veliki broj zuba. Proteze su mobilne nadoknade i skidaju se u cilju boljeg održavanja higijene. U slučaju izrade totalnih proteza, potrudićemo se da na osnovu vaših fotografija vratimo na lice stari osmeh.
Ako postoji potreba za izradu parcialnih proteza, omogučićemo da uz pomoć, posebnih kopči, odnosno atecmena, postignemo da proteza sa zubima čini celinu.
Totalne proteze
Totalna proteza je mobilna protetska nadoknada kojom se nadoknađuju izgubljeni zubi, ali i delovi vilične kosti. Ona je najčešće rešenje saniranja potpune bezubosti.
Sastoji se iz akrilatnog dela-baze na koju se postavljaju veštački zubi i zuba. Akrilatni deo blisko prijanja uz sluzokožu i tako obezbeđuje stabilnost proteze.
Za izradu ove vrste nadoknade neophodno je u proseku pet puta doći kod stomatologa. U toku tih poseta uzimaju se otisci, određuju međuvilični odnosi i vrše provere postave zuba, kako bi buduća proteza ispunjavala sve funkcionalne ali i estetske zahteve.
Totalnim protezama omogućava se anatomsko-funkcionalna rehabilitacija pa se tako bitno utiče na poboljšanje kvaliteta života. Njen značaj prvenstveno se ogleda u poboljšanju funkciji žvakanja i govora, ali su razlike jako uoćljive i u estetskom smislu. Pored toga što nadoknađuje izgubljene zube ona svojim oblikom daje podršku mekim tkivima pa usne ponovo dobijaju tonus, a nabori na koži su manje izraženi.
Oblik, položaj, veličina i boja zuba moraju se prilagoditi odnosu vilica, opštim osobinama telesne građe, polu i starosti pacijenta kako bi se postigao sto bolji rezultat. U tu svrhu mogu nam poslužiti fotografije i modeli vilica pacijenta iz vremena kada je imao zube. Ukoliko pacijet ima neke posebne zahteve spremni smo da mu izadjemo u sustret dok god se to ne kosi sa pravilima struke.
Da bi adaptacija na protezu bila što lakša pacijenti bi trebalo da znaju da osim samih karakteristika proteze bitnu ulogu ima i njihov trud i strpljenje. Prva kontrola savetuje se 24h-48h od predaje proteze kako bi se ona jos dodatno adaptirala. Stastitički gledano najveći broj pacijenata dolazi na korekture u toku naredne dve nedelje, pa se smatra da je to prosečno vreme trajanja adaptacije za koju kažemo da je završena onda kada proteza prestane da bude faktor iritacije i postane faktor koji potpomaže optimalno funkcionisanje stomatognatnog sistema ali i celog organizma.
Parcijalne proteze
Krezubost je stanje organa za žvakanje koje nastaje usled delimičnog gubitka zuba ili urođenih poremećaja. Opisuje se kao morfološki poremećaj kontinuiteta zubnog niza i posledica je oboljenja zuba (karijes), oboljenaja parodontalnih tkiva (tkiva koja drze zub u vilici), dejstva spoljne traume (udarac, pad), oboljenja u usnoj duplji.
Većina krezubih pacijenata se zbog promena u zubnom nizu i bezubim delovima grebena mora zbrinjavati parcijalnom protezom. Oblici parcijalnih proteza su vrlo različiti po svom obimu, konceptu i gradivnom materijalu. O izradi parcijalne proteze odlučuje lekar na osnovu obima krezubosti i posledica po stomatognatni sistem (sistem organa za žvakanje), želje pacijenta i postojećih kardovskih i materijalnih resursa.
Parcijalna proteza nadoknađuje jedan ili više izgubljenih zuba i njihove potporne strukture oslanjajući se na preostale zube i vilični greben. Može da se izrađuje kao fiksna ili mobilna u zavisnosti od toga da li pacijent može da je vadi iz usta ili ne. Parcijalna fiksna proteza ili most pripada onom delu stomatološke protetike koji je nazvan fiksnim nadoknadama, dok se pod parcijalnom protezom podrazumeva parcijalnana mobilnan proteza.
Parcijalna skeletirana proteza
Parcijalna skeletirana proteza jeste maksimalno redukovana proteza čiju osnovu čini metalni skelet koji prekriva roze akrilat i akrilatni zubi. Pomoću posebnih vezivnih elemenata prenose pritiske žvakanja na preostale zube a ujedno i drže potezu na mestu.
Ti vezivni elementi mogu biti izrađeni u vidu livenih kukica koje se nalaze u sklopu samog skeleta, obuhvataju zube i vidljive su u ustima ili preciznim vezivnim elementima – atačmenima. Atačmeni su mehaničke strukture iz dva dela od kojih se jedan nalazi u protezi, a drugi u specijalno izrađenim krunicama na preostalim zubima.
Ova dva dela čine jedinstvenu celinu koja funkcioniše po principu drikera i estetski je znatno prihvatljivija od parcijalnih proteza sa livenim ili žičanim kukicama. One spadaju u grupu tkzv. kompleksnih proteza i indikovane su u svim slučajevima gde ne postoje uslovi za izradu fiksne zubne nadoknade, ugradnju implanta i kod terminalne bezubosti odnosno nedostatka zadnjih, bočnih zuba. Ova nadoknada se odlikuje izuzetnom čvrstoćom, omogućava održavanje dobre higijene usta i zuba, komfornija je za pacijeta, a zbog redukovanosti znatno skraćuje vreme adaptacije pacijenta na novu protezu.
Bio Dentaplast proteze (fleksibilna, elastična)
Bio Dentplast proteze (elastične, fleksibilne, estetske) su izrađene od posebnog dizajniranog lanca polyoxymetylen-a koji pokazuje izuzetni hemijsku stabilnost i mehaničku otpornost.
Mogu biti samo delimične i parcijalne. Najsavremenija su alternativa klasičnim akrilatnim protezama. Patentirala ih je poznata nemačka firma Bredent. Materijal od koga je izrađena ova vrsta proteze je 100% biokompatibilan sa tkivima usne duplje. Ove fleksibilne, elastične proteze karakteriše potpuno bezmetalna konstrukcija, izrazita čvrstina i delimična fleksibilnos. Do 60% je lakša od vizil i akrilatnih proteza, omogućava zubni pritisak žvakanja i štiti zube suprotne strane vilice.
Indikacije za njihovu primenu:
Visoko kvalitetne parcijalne mobilne nadiknade bez metalnih kukuca, izuzetnih fizičkih performansi koje ispunjavaju sve funkcionalne i estetske zahteve.
- Ne sadrži rezidualni monomer i indikovan je kod pacijenata sa alergijama
- Dugotrajan i fleksibilan rad na tek postavljenim implantatima
- Ne zadrzava plak i kamenac
Bre. flex proteze su izrađene od materijala koji pripadaju grupi polyamida i 100% su bez monomera. To su fleksibilne i biokompatibilne proteze.
- Ne štete zubnoj gleđi, mehanički otporne, izrazito fleksibilne u odnosu na žičane kukice
- 40% lakše od klasičnih akrilatnih proteza
- Lake za održavanje i udobne za pacijenta
- Indikovane kod pacijenata alergičnih na monomer
- Dugotrajni privremeni radovi kod pacijenata sa implantatima u procesu osteointegracije.