Važno je pitanje kada treba otpočeti sa upražnjavanjem oralnne higijene kod dece?
Još dok dete sisa, dakle u najranijem periodu života, dužnost majke je da njegova usta budu čista. Majka treba više puta u toku dana da izbriše usta deteta. Za to se koristi komad sterilne gaze koji se omota oko prsta i navlaži prokuvanom vodom ili prokuvanom mlakom kamilicom.
Cucla koja se daje detetu takođe, treba da bude čista i uvek pre upotrebe iskuvana u vodi oko 10 min., kako bi se uništile bakterije, koje se na njoj nalaze.
Kada dete malo odraste i niknu prvi mlečni zubi, treba početi sa njihovim čišćenjem. Za to se takođe može koristiti komad sterilne gaze ili specijalana četkica od gume, koja se navuče na kažiprst, pa se nežno prelazi preko zuba od desni prema sečnim ivicama i sa njih se uklanjaju naslage zaostale nakon oborka.
Početkom treće godine, kada su iznikli svi mlečni zubi, a i nešto ranije, može se otpočeti sa čiščenjem zuba četkicom. Za decu treba uzeti najmanju i najmekšu četkicu, a zube treba da čiste otac ili majka. Kada dete postane starije, ono traži i otima se da samo čisiti svoje zube. Važno je da dete uvidi da je čišćenje zuba jedan ozbiljan posao, koji se mora obaviti svakoga dana i u odredjeno vreme. Što dete biva starije i razumnije, ono ako je kućno vaspitanje pravilno, sve više i bolje pazi na svoje zube i uživa da tu dužnost vrši na zadovoljstvo svojih roditelja.
Kada dete napuni tri godine, već može samo da čisti svoje zube, uz pomoć roditelja. Nadzor roditelja je potreban da se utvrdi da li dete to redovno i pravilno radi. Kada se dete od malena nauči da pazi na svoje zube, ono će ih docnije uvek čuvati. Pranje zuba neće smatrati obavezom i dužnošću, već stalnom navikom i zadovoljstvom, što garantuje dugoročno očuvanje zdravlja usta i zuba.