U Stomatološkom centru Jovšić stručni tim doktora stomatologa čini sve da u skladu sa strukom, znanjem i veštinama svaki zub spasi i izbegne vađenje zuba. Da bi se jedan zub kod koga je došlo do infekcije kanala korena zuba izlečio, bitna su tri faktora. Prvi je naša stručnost, koja se podrazumeva, drugi faktor je veličina infekcije, i treći jako bitan faktor je imuno stanje pacijenta.
Što je infekcija manja, imuno stanje pacijenta bolje, to je i uspeh za izlečenje takovog zuba pozitivnije. Ukoliko se konzervativnim, klasičnim putem zub ne uspe izlečiti, onda se pokušava hiruškom intervencijom da se ukloni žarište infekcije koje je obično lokalizovano na vrh korena zuba. Ukoliko ni klasična, ni hirurška intervencija ne dovedu do izlečenja zuba, tek tada pristupamo vađenju zuba.
Indikacije za vađenje zuba:
- nije moguće njegovo lečenje primenom endodoskih postupaka, lečenjem kanala korena zuba
- paradontopatični zubi u završnoj fazi oboljenja
- u cilju ortodonske terpije, pre postavljanja fixnig aparata
- ako je zub van zubnog niza i svojim položajem ugrožava susedne zube ili je uzrok drugih smetnji
- zub pod otokom, uzručnik velikih infekcija, koji može ugroziti život pacijenta treba vaditi što pre
Vađenje zuba može biti:
- jednostavno, kada se postavljanjem klešta na krunicu zuba, zub jednostavno i izvadi
- komplikovano, kada imamo polomljenu krunicu ili karijesom razorenu krunicu i kada je potrebno odvojiti korenove više korenovih zuba i onda ih izvaditi pojedinačno
- hirurško vađenje, kada je zbog zakrivljenosti korenova ili strukture-kompaktnosti okolne kosti potrebno odići desni, ukloniti kost i izvaditi zaostale korenove zuba
Upustva posle vadjenja zuba:
- Nakon 20 minuta posle vađenja zuba izvaditi gazu iz usta
- Ranu ne ispirati vodom ili drugim rastvorima (nakon vađenja zuba u zubnoj čašici se formira krvni ugrošak koji se ispiranjem može ukloniti, a to za posledicu može imati produženo krvarenje)
- u slučaju bola savetuje se neka sredstva protiv bolova, a da nisu preparati koji sadrže acetil-salicilnu kiselinu, kao što su Andol, Aspirin. Ovi preprati na bazi acetil-salicilne kiseline produžavaju krvarenje. Ako pacijent nije alergičan, savetuje se da protiv bola uzme, Nimulid, Brufen ili Analgin. Ukoliko se bol ne smanjuje posle 48h. javiti se stomatologu.
- Izbegavati hranu dok traje anestezija jer postoji mogućnost da se pacijent ugrize za usnu ili obraz i da nastanu rane na sluzikoži. Savetuje se mekša ishrana prvih 24h., ne jesti i ne piti toplo.
- Kod komplikovanijeg i hiruškog vađenja hladiti (hladne obloge spolja u predelu izvađenog zuba držati 20 min. pa pauza 20min. i tako ponavlajti u narednih 5,6 sati).
- Antibiotici se primenjiju po proceni stomatologa, ne uzimati ih rutinski.
- Ukoliko je bilo hiruško vađenje zuba konci se skidaju posle 7 dana.
- Redovno održavanje oralne higijene (upotreba meke cetkice za zube i lagani pokreti u predelu konaca).